Історія саун

Коли людина зробила корисне для себе відкриття, що камені здатні акумулювати жар вогню, вона забезпечила себе можливістю обігрівати своє житло так, аби викликати у себе інтенсивне потовиділення. Сьогодні вченими доведено, що стародавні люди, які жили ще у кам'яний вік використовували таку фізіотерапію.

 Поняття лазня або сауна існує як в усіх європейських мовах, так і в мовах більшості народів Азії. У Європі ритуал відвідування лазні з'явився наприкінці середньовіччя, за винятком Фінляндії та більшої частини Російської імперії.

 Цікаво, що гаряче повітря використовували і в теплих регіонах Європи, і навіть Азії. Тут, у першу чергу, варто згадати римлян з їх високою банної культурою. Що ж стосується Сходу, то з давніх-давен широку популярність здобули турецькі парні лазні. Але в той час, як майже у всіх країнах історія "банної" справи розвивалась з перемінним успіхом, фіни можуть похвалитися традиціями сауни, що мають майже двохтисячолітню історію. Причому історія ця охоплює як усі історичні етапи, так і всі соціальні шари цієї країни.

 Фіни принесли сауну на територію сучасної Фінляндії з місць свого походження - Азії. У давні часи сауни влаштовувалися в куренях і хижах над заглибленнями в землі, в які вкладалися гарячі камені. Найдавнішою формою сауни були викопані в землі або у схилі пагорба ями. Це були найдавніші конструкції саун, що не вимагають особливих будівельних матеріалів і затрат праці. Причому, земляні сауни широко використовувалися у Фінляндії аж до початку 20 століття. Правда, це були сауни бідних верств населення Фінляндії.

 Перш, ніж сауна набула звичного нам вигляду, вона пройшла чимало етапів розвитку. Східно-фінська сауна виглядала, швидше, як сауна-купальня. Західно-фінська сауна ж, навпаки, являла собою досить велику дерев'яну будову з повноцінною верандою і була схожа на типові в ті часи в Фінляндії хліви. У Північній Фінляндії сауни були більш схожі на сауни Західної Фінляндії, але чим далі на північ, тим меншими ставали їх розміри. Окрім згаданих вище патріархальних типів у Фінляндії було ще чимало варіантів, які зникли з причини історичних та економічних обставин або через проблеми з будівельним матеріалом. Як приклад, можна навести сауни з Похьянма, які будували з болотного торфу.

 Чорні або, так звані, димні сауни, в яких фіни спочатку розводили вогонь під камінням, а пізніше стали робити отвори для відводу диму в стінах, перестали будувати на початку 19 століття, коли з'явились печі з димарем, а пізніше і спеціально розроблені для сауни печі.

 До тих пір сауни опалювалися тільки за допомогою відкритої печі без димоходу. Пізніше її замінили закритою металевою або кам'яної піччю з димової трубою.