Банні напої або що пити в бані чи сауні


Всі, хто хоч раз ходив у лазню і сауну, прекрасно знають, як після гарячої пропарювання хочеться чогось попити. І це, звичайно ж, природно, адже під час перебування в парній, під впливом високої температури наш організм починає рясно потіти. Це пов'язано з активізацією теплообмінних процесів (тіло рятується від спеки, скидаючи тепло за допомогою поту). Разом з потом з організму виводяться і різні шкідливі речовини, шлаки і токсини. І це дуже добре! Але оскільки організм людини майже на 90 відсотків складається з води, то різка втрата рідини повинна заповнюватися відповідним поповненням водного балансу.
І так, що ж прийнято і що найкраще пити в лазні і сауні, які лазневі напої є найбільш придатними і корисними в лазні?
Загальноприйнятим і традиційним напоєм в сауні і лазні є чай. Але не той чай, який ми вживаємо щодня і який прийшов до нас у кінці сімнадцятого століття, а наваристий чай з трав, трав'яних зборів і фруктів. Тобто трав'яний чай.
Існує дуже багато різноманітних рецептів трав'яних чаїв, які давно використовуються в народі. Широко використовуються в банному чаюванні такі інгредієнти як суниця й смородина (плоди і листя), липа, плоди шипшини, материнка, м'ята, різноманітні сухофрукти. Також можна використовувати різні збори цілющих трав, надавши їм небудь витонченої фруктової нотки. Чай в лазні і сауні не повинен бути холодним або занадто гарячим. Його слід пити не поспішаючи, маленькими ковтками, розтягнувши задоволення на хвилин 10. Якщо трав'яного чаю або відвару немає, то як придатну альтернативу можна використовувати легкий зелений чай. У його складі є дубильні речовини, які володіють хорошим протизапальним і терпкою дією, що позитивно позначається на слизовій оболонці нашої травної системи. Також наявні в зеленому чаї компоненти добре зміцнюють стінки кровоносних судин, чим сприяють підтриманню в хорошому стані всієї серцево-судинної системи. У трав'яний чай можна сміливо додавати мед, який зробить смак більш приємним.

Також традиційним і здавна прийнятим на Русі банним напоєм є квас. Рецепти квасів також існують різноманітні, але, що важливо, це повинен бути натуральний квас, а не напій з пластикової пляшки з барвниками, який чомусь називається квасом. Це може бути натуральний живий хлібний квас, а також фруктові (яблучний, лимонний) і ягідні (смородиновий, журавлинний) кваси. Цей напій відрізняється від інших наявністю дріжджів і бактерій, які приводять до ладу слизову оболонку травної системи і покращують флору в шлунково-кишковому тракті. Квас чудово втамовує спрагу, бадьорить і активізує.

Дуже добре після пропарювання і активізації всіх обмінних процесів в організмі побалувати його натуральним свіжим соком. Але знову звертаємо увагу що це повинен бути не сік з картонного пакування з консервантами, а справжній фреш зі свіжих фруктів або овочів. Саме від такого соку організм возмет максимум корисних речовин і вітамінів.
Але крім рекомендацій до вживання рідин існують також і рекомендації про те, що не потрібно і не варто пити в лазні. В першу чергу в цей список слід внести звичний чорний чай і кава. У складі цих напоїв є тонізуючі речовини (танін і кофеїн), вживання які тільки посилить навантаження на серцево-судинну систему. Та й для тільки що розкрився організму, який почав позбавлятися від шкідливих шлаків і токсинів, вживання чаю і кави стане занадто жорстким. Також в лазні і сауні категорично заборонено вживати алкогольні напої. І мова йде не тільки про міцних напою, як горілка або коньяк, але і менш градусних, таких як вино, лікер, різноманітні коктейлі та навіть пиво (хоча баночку іншу прохолодного пивка можете собі дозволити, але розтягніть задоволення і не зловживайте). Справа в тому, що алкоголь має властивість звужувати і розширювати судини, що при впливі високої температури і без цього навантаженої серцево-судинній системі може призвести до тяжких наслідків (підняття тиску, запаморочень, серцевих нападів і навіть крововиливів). Тому настійно не рекомендуємо брати з собою в лазні алкоголь або йти туди після застілля.