До лазні – не з пивом, а з віником!

 

 Алкоголь у сауні може спровокувати інсульт

 

 Похід до лазні чи сауни – це добра профілактика різноманітних захворювань. Особливих відмінностей дії на організм між ними немає, тож можна орієнтуватися на власні відчуття й обирати те, що вам більше до душі: волога лазня, що має температуру 60° С та вологість 90%, чи суха сауна, у якій температура може досягати 100° С, а вологість лише 15%.

Про те, кому лазня піде на користь, а кому може зашкодити, розповіла невропатолог Світ­лана БОЙКО.

Різкий перепад температур загартовує тіло і підвищує імунітет. Вологе повітря полегшує болі в суглобах та м’язах, знімає втому й покращує загальний тонус організму. Відвідування лаз­ні буде корисно насамперед людям, які мають хворі легені чи бронхи, ревматичні недуги, пору­шення периферичного кровообігу, однак лише в період ремісії. Крім цього, гаряча лазня – це чу­довий тренажер для шкіри: вологе повітря від­криває пори, стимулює діяльність сальних залоз та кровообіг, а це сприяє виведенню токсинів. Якщо відвідати лазню після роботи на полі, за­нять у спортзалі чи інших значних фізичних на­вантажень, то не буде крепатури, адже вологе повітря виводить із м’язів молочну кислоту. Нор­малізується водно-жировий обмін, тож це хоро­ший спосіб позбутися кількох зайвих кілограмів (за умови, якщо відразу після процедури не пе­реїдати). Перед лазнею не варто вживати соло­ну та перчену їжу. Також не можна алкоголю і  міцної кави – ці напої перенавантажують суди­ни й можуть спровокувати інфаркт чи інсульт. Не забувайте користуватися спеціальними ві­никами – це стимулюватиме обмін речовин та посилить кровообіг. До речі, матеріал з якого

 їх виготовлено, виконує різні функції: березо­вий – очищує жирну шкіру, ялівцевий – підви­щує імунітет, евкаліптовий – має антисептичну дію та знімає біль, а віник з кропиви допоможе тим, у кого болить спина та суглоби.

 

 До лазні – всією родиною

Малюка можна привчати до лазні із шести років. Обережно, бо в діток можуть бути захворювання, які ще не проявилися. Для першого разу вистачить і п’яти хвилин, згодом час перебування можна збільшити до десяти. Новачка не треба обливати холодною водою – це може його шокувати. Потрібно постійно стежити за самопочуттям малюка. Дітям без нагляду дорослих можна відвідувати лазню лише з 14 років.

 

 Не можна відвідувати лазню з високою темпе­ратурою: це піде на користь лише тоді, коли застуда лише підкрадається, а також у реабілі­таційний період після неї. Вологе повітря лаз­ні протипоказано хворим на онкологічні не­дуги, відкриту форму туберкульозу, епілепсію, гостру серцеву недостатність і гіпертонічну хворобу ІІ та ІІІ ступенів. Також не варто відвід­увати діабетикам (вони не відчувають тепла і можуть отримати опіки), вагітним, а тим, хто переживає клімакс, варто ставитися до різко­го перепаду температур обережно і не зло­вживати часом перебування. Після інфаркту потрібно забути про лазню на один рік.