До лазні – не з пивом, а з віником!
Алкоголь у сауні може спровокувати інсульт
Похід до лазні чи сауни – це добра профілактика різноманітних захворювань. Особливих відмінностей дії на організм між ними немає, тож можна орієнтуватися на власні відчуття й обирати те, що вам більше до душі: волога лазня, що має температуру 60° С та вологість 90%, чи суха сауна, у якій температура може досягати 100° С, а вологість лише 15%.
Про те, кому лазня піде на користь, а кому може зашкодити, розповіла невропатолог Світлана БОЙКО.
Різкий перепад температур загартовує тіло і підвищує імунітет. Вологе повітря полегшує болі в суглобах та м’язах, знімає втому й покращує загальний тонус організму. Відвідування лазні буде корисно насамперед людям, які мають хворі легені чи бронхи, ревматичні недуги, порушення периферичного кровообігу, однак лише в період ремісії. Крім цього, гаряча лазня – це чудовий тренажер для шкіри: вологе повітря відкриває пори, стимулює діяльність сальних залоз та кровообіг, а це сприяє виведенню токсинів. Якщо відвідати лазню після роботи на полі, занять у спортзалі чи інших значних фізичних навантажень, то не буде крепатури, адже вологе повітря виводить із м’язів молочну кислоту. Нормалізується водно-жировий обмін, тож це хороший спосіб позбутися кількох зайвих кілограмів (за умови, якщо відразу після процедури не переїдати). Перед лазнею не варто вживати солону та перчену їжу. Також не можна алкоголю і міцної кави – ці напої перенавантажують судини й можуть спровокувати інфаркт чи інсульт. Не забувайте користуватися спеціальними віниками – це стимулюватиме обмін речовин та посилить кровообіг. До речі, матеріал з якого
їх виготовлено, виконує різні функції: березовий – очищує жирну шкіру, ялівцевий – підвищує імунітет, евкаліптовий – має антисептичну дію та знімає біль, а віник з кропиви допоможе тим, у кого болить спина та суглоби.
До лазні – всією родиною
Малюка можна привчати до лазні із шести років. Обережно, бо в діток можуть бути захворювання, які ще не проявилися. Для першого разу вистачить і п’яти хвилин, згодом час перебування можна збільшити до десяти. Новачка не треба обливати холодною водою – це може його шокувати. Потрібно постійно стежити за самопочуттям малюка. Дітям без нагляду дорослих можна відвідувати лазню лише з 14 років.
Не можна відвідувати лазню з високою температурою: це піде на користь лише тоді, коли застуда лише підкрадається, а також у реабілітаційний період після неї. Вологе повітря лазні протипоказано хворим на онкологічні недуги, відкриту форму туберкульозу, епілепсію, гостру серцеву недостатність і гіпертонічну хворобу ІІ та ІІІ ступенів. Також не варто відвідувати діабетикам (вони не відчувають тепла і можуть отримати опіки), вагітним, а тим, хто переживає клімакс, варто ставитися до різкого перепаду температур обережно і не зловживати часом перебування. Після інфаркту потрібно забути про лазню на один рік.