Правила баньщика

Основні правила парильника:

 • Не квапитися, найбільше задоволення від лазні - коли можна не поспішаючи кілька раз зайти в парильню з короткими інтервалами відпочинку
 • НАПРИКІНЦІ - довготривалий відпочинок;
 • Уникати паріння в поганому стані, нездоровим;
 • Не заходити в лазню відразу після їжі, а тим більше нетверезим;
 • Зняти всі прикраси, годинник, окуляри;
 • Не курити й менше рухатися;
 • Не поливати камені під час першого заходу й не зловживати ковшиком згодом;
 • Якщо контраст робить приємність, у проміжках між заходами в парильню прийняти душ зануритися в холодну воду або покататися в снігу;
 • Короткий відпочинок більш важливий, чому контраст;
 • Підніматися на полиць ближче до стелі, щоб сильніше прогрітися, і спускатися вниз, щоб охолонути;
 • Остигати після лазні не менш 20 хв, за цей час прийняти душ;
 • Не витиратися рушником, повітря висушить шкіру, поки остигаєш.
 • Паритися в лазні можна не менше ніж через годину- два після їжі. Не слід пити багато рідини й у жодному разі не можна вживати алкогольні напої, але не варто йти в лазню й голодним. Після важких і тривалих фізичних навантажень потрібно спочатку відпочити. У лазню можна йти відразу після напруженої розумової роботи.
 • У лазні не повинне бути паніки. Якщо не встановити в парній атмосфери неквапливості, повного розслаблення, нервова система не відпочине, бажаного ефекту від відвідування не буде.
 • Березовий або дубовий віник спочатку розпарюють у тазі з гарячою водою, якої добре мити голову. Потім у душовій або приміщенні для миття обполіскуються теплою водою, причому мочити голову й тим більше мити її милом категорично забороняється. 
 • Перед парною необхідно помитися під душем, обтертися насухо рушником, потім увійти в парну. Полиці можуть бути сильно нагріті, тому беруть із собою рушник або сіделко. Рушник розстеляють на полку й лягають. піднявши ноги на підставку вище голови. Оптимальний час перебування в паркий при температурі 90 °С и вологості 10 % - 10 хв, потім мусить бути відпочинок у передбаннику протягом 10 хв. Після 2-3 заходів приймають холодний душ або плавають у басейні з холодною водою. Після цього відпочивають у передбаннику лежачи.
 • Не поспішаєте починати паритися. Якщо нагрів можна регулювати, щоб при закритих парових дверцятах температура була близько 60 °С, то протягом 3-4 хв посидьте розслабившись. Потім, відкривши дверцята, поступово підвищуйте температуру протягом 10-20 хв. Тому що температура в паркий на різних рівнях неоднакова, спочатку можна посидіти або полежати на нижній лаві, потім піднятися вище. Краще лежати, тому що в цьому випадку все тіло рівномірне одержує однакову кількість тепла. Ноги кладуть на підставку. Після того як досить пропотіли, слід вийти з парний, обполоснутися теплою водою й відпочити 5 хв.
 • У другий захід у парну беріть віник. Щоб підсилити жар, у добре нагрітій лазні потрібно хлюпати на камені гарячу воду невеликими порціями по 0,2-0,3 л. У добре прогрітій і сухій лазні температура від води, виплеснутої на камені, не збільшується, підвищується тільки вміст пари. Коли вологість занадто висока, повітря стає важким, утрудняється подих, тому потрібно підтримувати співвідношення вологості й температури: при температурі 60-80 °С вологість повинна бути 20-40 %.
 • Вологий віник піднімають нагору й тримають якийсь час у стелі парильні. Тіло обхлестуають віником, щоб прогріти його й підсилити кровообіг. Ідучи з парної для відпочинку, віник беріть із собою, тому що він швидко в'яне. Якщо віник пересох, занурте його у воду. Але він не повинен бути надмірно вологим, тому що бризи будуть переволожити повітря. Щоб не обпалити руки, надягають вовняні рукавиці. Голову покривають сухим капелюхом або вовняною шапочкою.
 • Паритися краще вдвох. Той, кого парять, лягає на живіт, розслабившись. Віником діють як опахалом, подаючи гаряче повітря на ступні ніг, потім переходять до верхніх частин тіла, спині, поки тіло не прогріється й з'являться перші крапельки поту. Потім треба перевернутися на спину й повторити процедуру. При другому заході тіло можна злегка обхлестати, порівнюючи удари з температурою: чим вище температура, тем слабкіше удар. Після ширяння не слід поспішати вийти з парної, треба спуститися вниз і небагато посидіти. Потім приймають теплий душ і прохолоджуються.
 • У парній потрібно дихати відкритим ротом. Число заходів у парну, тривалість перебування на полках залежать від самопочуття, нормально - два- три заходи тривалістю до 10 хв із інтервалом 10 хв для відпочинку в передбаннику, краще лежачи. Якщо відчувається млявість, утрудняється подих, з'являється запаморочення, прискорене серцебиття, треба негайно припинити паритись й вийти в передбанник.
 • Час паріння віником на полку при останньому заході повинне бути значно коротше, чим при початковому,- не більше 5 хв. При цьому необхідно як слід нагріти тіло, особливо якщо парильник збирається плавати в холодній воді басейну, кататися в снігу або зануритися в ополонку. При добре нагрітім тілі немає небезпеки простудитися, який би не був мороз. У басейні слід уникати особливо різких рухів: плавання повинне бути спокійним. Приємне відчуття досягається також від охолодження на холоднім повітрі, але зловживати цим не варто, щоб не простудитися. Процедура охолодження повинна бути короткою.
 • Після охолодження в снігу або в холодній воді треба прийняти душ і обсохнути в передбаннику. Витиратися рушником не варт, тому що це знову викличе виділення поту, витирають тільки волосся й обличчя. Не потрібно одягатися доти , поки не припиниться потовиділення. Після охолодження слід відпочити лежачи на лаві передбанника протягом 10-15 хв.
 • Після лазні відчувається спрага. Угамувати її можна квасом, лимонадом, мінеральною водою, соками або фруктами. Корисно випити міцного чаю. Слід остерігатися дуже холодних напоїв, холодного пива, молока. Міцні спиртні напої й лазня - несумісні .
 • Тем хто прагне скинути зайву вагу, слід після лазні втриматися від уживання рідини протягом 2 год.

 сауна

 

"парся -але не ошпарся, піддавай - не обпалися, з полки не звалися". Начебто б зрозуміло. Однак не все так просто. Особливо новачкові потрібно пам'ятати, що з парною жартувати не можна. Тут все треба робити дуже обережно й поступово. Пам'ятати, що парна лазня - це лікувальний засіб, і як і ліки, цей засіб треба приймати з розумом, не в кінських дозах.

Відправляючись у лазню, візьміть із собою наступні приналежності:

- змінна білизна, віник, простирадло, махровий рушник або халат, мило або шампунь, ножиці для нігтів, пемзу для підошов ніг, мочалку, гребінку, масажну щітку, рукавиці (краще вовняні), щоб тримати віник, пантофлі. Для жінок обов'язково маленький махровий рушник, на якім доведеться сидіти в парильні.

ДО зустрічі з гарячою парою готуються поволі. Новачкам, людям похилого віку й аматорам лазні з підвищеним артеріальним тиском (якщо, звичайно, парна їм не протипоказана) і неврозами треба спочатку прийняти гарячий душ протягом 2-3 хв або гарячу ножну ванну. Іншим досить просто сполоснутися під теплим душем, але не мочите голову- так легше буде переносити високу температуру в паркий. Перед парною не слід і митися з милом, тому що в цьому випадку з поверхні шкіри віддаляється жир, що охороняє її від печіння в парний, особливо якщо хльостатися віником. Митися з милом необхідно після закінчення парної процедури.

Після душу голову пов'язують рушником у вигляді чалми. Цей головний убір треба постійно в парильні змочувати холодною водою, щоб голова не перегрівалася. Укажемо тут на особливу шкоду гумових шапочок, які застосовують деякі лазневі "спеціалисти". Тісна шапочка обжимає голову й здавлює кровоносні судини і її носіння приводить як мінімум до головного болю, нездужань, запаморочень.

Увійшовши в парильню, не слід відразу лізти на полицю. Спочатку потрібно 5- 7 хв посидіти внизу або в крайньому випадку полежати на середній полиці. Тіло повинне попередньо погрітися при відносно невеликій температурі. Нагрівання викличе необхідне розширення посудин, і почнеться потовиділення. Новачок може цим заходом і обмежитися, віник йому краще відкласти до наступного разу. Щоб рівномірно прогріти всі частини тіла, досвідчені парильники звичайно лежать на середній полиці, повертаючись із боку на бік. Це полегшує роботу серця.

Після першого прогрівання (через 5-7 хв) слід вийти з, парильні й відпочити. При цьому, піднімаючись із полки, не вставайте різко - можна заточитися . А вийшовши з парильні, не слід відразу лягати, краще 2-3 хв походити.

Відпочивати між заходами в парильню треба 15-20 хв. Спочатку 5-7 хв у мильнім відділеню, потім у роздягальні. Під час відпочинку непогано випити маленькими ковтками чашку свіжезавареного міцного чаю, склянка квасу, соку або мінеральної води.

 

Після відпочинку можна йти паритися. Але спочатку створюють у паркий оптимальну для себе атмосферу по температурі й вологості. Для цього вихлюпують на розпечені камені окріп невеликими порціями (по 100- 200 мол).

Якщо паритися з віником, вологість повинна бути більш високої. Полив каменів саме невеликими порціями води дозволяє зробити пару менш вологою, "легким" або "м'ягким".

От звідки вираження "з легким паром". А якщо воду підливати більшими порціями, то вона важкою парою осідає вниз, пара палить шкіру, зайво навантажується серцево-судинна система й у парильника виникає почуття утоми. Таку пару називають "сирою", "тяжкою".