Як правильно запарювати віник в лазні.

Споконвіку лазня на Русі не тільки мила, вона ще й лікувала. Але про ці лікувальні властивості лазні сучасна людина або просто не знає, або забуває. Адже якщо знати, як правильно запарювати віник і як правильно паритися, то можна не тільки приємно провести час, але й отримати велику користь. Адже саме в умінні паритися і полягає цілюща сила лазні. 


Правда серед шанувальників банної процедури все ж зустрічаються справжні знавці, які ведуть нескінченні суперечки про те, як правильно паритися і як правильно запарювати віник. Спори ці були завжди і напевно будуть тривати вічно, і що цікаво, мають рацію і ті й інші - просто існує не один спосіб запарювання віника, а кілька, та й віники бувають різні.


Віники бувають березові, липові, дубові ... У них можна додавати ялівцеві або модринові гілки. Оздоровчий ефект підсилюють вплетені в віники різні трави, наприклад, ароматні, заспокійливі або навпаки - підбадьорливі. Не рекомендується тільки додавати отруйні трави. Можна використовувати хвойні голки.
Спосіб запарювання залежить і від того, який у вас віник - свіжий або висушений.Свіжий віник досить просто потримати кілька хвилин у теплій воді. Якщо віник перетримати, то найбільш корисні речовини з листя залишаться у воді, а віник стане не таким ароматним. Хвойні віники використовуються тільки в свіжому вигляді. Щоб хвоя стала м'якою, віник на 20 хвилин опускають в окріп і прикривають зверху кришкою або другим тазом. Використовувати хвойні віники можна рази три-чотири.


А тепер як правильно запарювати віник висушений. Сухий березовий віник спочатку просто обполіскують в прохолодній воді, а потім хвилин на 15 кладуть у теплу воду, накривши зверху іншим тазиком. Якщо віник пролежить у воді більше півгодини, то листя сильно розбухнуть, стануть важкими і швидко обсиплються. Те ж саме буде, якщо висушений віник заварити окропом.


Не всі знають, як правильно запарювати віник якщо він сильно пересушений. Щоб пожвавити такий віник, для початку його потрібно опустити на півхвилини в гарячу воду, а потім трохи потримати на гарячих каменях. Утворений при цьому пар і розпарить віник. Якщо віник став недостатньо м'яким, то процедуру повторюють ще раз. Цей спосіб хороший ще й тим, що при ньому утворюється цілющий пар. Потрібно тільки дивитися, щоб листя з віника не залишилися на каменях, інакше парилка наповниться неприємним запахом.
Якщо до лазні ще є час, можна опустити сухий віник на півгодини в холодну воду а потім до самої лазні тримати в мокрій ганчірці. Цей спосіб заварювання віника хороший тим, що гілочки стають більш гнучкими, а листя запашними і тримаються міцніше.


Є ще один спосіб запарювання віника - контрастний. Для цього віник спочатку обдають холодною водою, а потім - гарячою. Після цього теплою і знову гарячою. Струснувши, віник на кілька годин упаковують в поліетиленовий пакет. Так можна запарювати не тільки березові, але й інші листяні віники, наприклад, горобинові, вільхові, ясеневі, вишневі, смородинові та інші. Листяні віники потрібно використовувати не більше двох разів, так як біологічно активні речовини з листя йдуть і віник втрачає аромат і свою корисність.


Сьогодні не кожен знає, як правильно паритися віником. Ось кілька зовсім не складних, але досить важливих і дієвих правил, дотримуватися яких бажано: віник потрібно регулярно змочувати водою в якій він запарюється, тобто він повинен бути завжди вологим. Парити потрібно легкими рухами, а не зі всієї сили бити, інакше можна отримати опік,  або на шкірі від віника залишаться сліди.


Паритися краще удвох, по черзі обробляючи один одного віниками. У цьому випадку напарник теж повинен знати, як правильно парити віником, в якій послідовності і з якою силою, а не маніпулювати ним куди і як попало. Краще парити двома віниками.


Банна процедура - не тільки корисна для здоров'я. Багато її шанувальники стверджують, що задоволення, яке отримує від відвідування справжньої російської лазні, ні з чим не порівняти.