Віник усьому голова!

Звичай ходити в лазню з віником сягає корінням до самих витоків зародження лазні на Русі. Ще давньослов'янські племена широко використовували в лазні віники з берези, дуба, клена, кропиви та інших рослин. Недарма народна мудрість говорить: "У лазні віник - пан", "У лазні віник дорожче грошей", "Баня без віника - що самовар без труби". Чому наші розумні предки так відносилися до віником? Що вони в цьому знайшли? 
Масаж віником: від "а" до "я" 
Здійснення різноманітних маніпуляцій віником у парній - це своєрідний масаж тіла , що активізує шкірний покрив, що підсилює кровообіг і потовиділення. Віником потрібно паритися не якнебудь, а виконувати процедури в певній послідовності. Паритися з віником не означає, що необхідно відразу ж стьобати себе щосили. Це велика помилка новачків. Яка послідовність процедур користування віником? 
Масажне погладжування - один з перших прийомів застосування віника в парній, при якому посилюється кровообіг не тільки в шкірі, а й в більш глибоких тканинах. При цьому відбувається перерозподіл крові, лімфи і міжтканинної рідини по всьому тілу. Ефірні олії, які містяться в листі і гілках віника, потрапляють на розпарену шкіру, легко проникають в неї і покращують обмін речовин. Виходить як би косметичний вплив на шкіру, перешкоджає її передчасному старінню. Паритися краще всього удвох: один лягає на живіт, а інший двома віниками починає його "обробляти". Руки у товариша обов'язково повинні бути в брезентових або просторих шкіряних рукавицях , інакше на долонях швидко з'являться пухирі. Починають масаж погладжуванням від стоп до голови і назад. У зворотному напрямку один віник повинен ковзати по одному боці, а другий - за іншим; потім віники переміщують по бічних частинах тазу, стегнах і литкових м'язів. Таке щільне погладжування треба повторити 2-3 рази. 
Компрес - процедура, яку роблять після закінчення масажного погладжування. Віники піднімають вгору, захоплюють ними гаряче повітря і опускають їх на поперек, притискаючи на 1-3 сек. Такий венічний компрес роблять 4-5 разів на кожну ділянку тіла. Ця компресний процедура особливо корисна при радикуліті, травмах, після фізичного навантаження. 
Розтяжка - масажний прийом, який рекомендується при болях у крижово-поперекової області. Обидва віника кладуть на поперек і одночасно розводять в сторони: один віник до ніг, другий - до потилиці. Подібні рухи проводять також в області лопаток і колін. Віники повинні щільно стосуватися тіла, а не пересуватися по повітрю. Якщо в парилці температура повітря висока, і хтось не витримує спеки, просить пощади, то віники потрібно пересувати поволі, не піднімаючи руки вгору. При цьому віники потрібно періодично змочувати в прохолодній воді. Подібний масажний прийом повторюють 3-4 рази. 
Похльоскування, похльоскування - найемоційніші прийоми масажної процедури з віником. 
Похльоскування виконують легким, швидким рухом кінцевих частин віника по тілу. Спочатку по спині на всіх напрямках, потім по попереку, тазу, стегон, литок і стопами. Тривалість процедури постегаванія складає 1-2 хвилини. Цей вид самомасажу можна продовжити наступним, більш сильним прийомом - похльоскування. 
Похльоскування - масажний прийом, коли віник піднімають вгору, захоплюючи їм гаряче повітря, і роблять 2-3 похльоскування всією поверхнею віника по всіх частинах тіла. Ця масажна процедура повинна супроводжуватися періодичним компресом. 
Розтирання - фінал парної процедури з віником. Процедуру виконують у такий спосіб: лівою рукою беруть віник за ручку, а правою, злегка натискаючи на листяну частина, поступово розтирають все тіло. Верхню частину тулуба можна розтирати у всіх напрямках, а кінцівки тільки уздовж. 
Енергійність проведення всіх цих процедур повинна відповідати температурі в парній . Якщо вона низька, то виконують більш енергійні похльоскування та інші рухи віником, а якщо температура висока, то руху віником повинні бути обережними, м'якими. Віник потрібно періодично змочувати холодною водою. 
При першому заході в парну тривалість користування віником повинна бути не більше 6-8 хвилин. У другій захід тривалість повинна бути скорочена до 3-5 хвилин, і повторні масажні процедури у другому заході виконують на окремих ділянках тіла в більш м'якій формі. 
Новачкам не рекомендується користуватися віником в перше і наступні відвідування парної. Тільки довівши поступово час свого перебування в парній до 8-10 хвилин, новачкові можна 1-2 хвилини дозволити собі випробувати задоволення від венічних процедур. Після закінчення парних венічних процедур не можна різко вставати. Необхідно 1-2 хвилини посидіти на нижній полиці, а потім можна покинути парну. 
Віники бувають різні 
Однак крім загального корисного впливу на людський організм, різні віники допомагають боротися з самими різними недугами. Так що перш, ніж іти в баню, ретельно підберіть собі віник, щоб банний проведення часу було не тільки приємним, але і корисним. 
Березовий віник 
Більшість любителів лазні справедливо вважають, що найкращий віник - березовий. За що ж його так люблять? Він міцний, гнучкий, зручний. Поверхня березового аркуша - пориста, шорстка, тому він добре прилягає до тіла і дуже добре вбирає піт, що виділяється. Особливо це відноситься до добре просушеної березовому віника, який правильно замочений і запарити. 
Здавна на Русі віддавали перевагу березовому віника, цінуючи цілющі властивості берези. У березових листах і нирках міститься ефірна олія, дубильні речовини, вітамін С, провітамін А. Відваром березового листя, так само як і подорожником лікують рани. Встановлено, що в березовому лісі повітря по своїй чистоті і стерильності не поступається хірургічної операційної. Для лікування ревматизму, а також при випаданні волосся і хворобах шкіри, різних набряках використовували настоянку з березових бруньок на чистому спирті. Так що березовий віник - справжня криниця корисних речовин. 
Березовий віник можна приготувати з будь-якого виду берези, але краще всього використовувати гілки двох видів берези - берези плакучої і берези кучерявою. 
Гілки і листя кучерявою берези добре зберігаються, вони густі і гнучкі.