Історичні факти і незвичайні лазні

Імператриця Катерина II стала героїнею цікавого історичного факту: вона була захоплена талантом однієї з вихованок театрального училища Єлизавети Уранової. Вона патронувала цю артистку. Під час її одруження з придворним актором Силою Миколайовичем Сандуновим вона отримала скриньку з коштовностями на честь цієї події. На гроші, виручені від продажу імператрициних діамантів, підприємець Сандунов і побудував знамениті кам’яні лазні на ділянці землі на березі річки Неглінна. Ці лазні і сьогодні — втілення розкоші та краси.

Не секрет, що в лазнях більше шансів досягти успіху в різного роду переговорах і угодах. Такі факти цікаві тим, що мають медичне обґрунтування. Алкоголь тут не причому. Вплив високої температури і пари на тіло призводить до тимчасового гальмування психічних процесів. Людина розслабляється і занурюється в особливий незвичайне споглядальний стан, при якому він схильний погоджуватися з усім.

У Тбілісі в кварталі Абанотубані (Банний квартал) у лазнях «Чрели абано» (сірчані лазні) купався Олександр Сергійович Пушкін, який прямував в Арзрум (по Пушкіну) в 1829 році.

Японські лазні — незвичайні не лише розташуванням і походженням. Вони в деяких своїх проявах навіть не нагадують російські лазні. Жителі Японії паряться (не миються) в дерев’яному ящику (офуро). Багато некоректно називають цим словом бочки з кедра. Але ці прості ящики наповнені нагрітими до 50-70°З кедровими і липовими тирсою. Саме гарячі тирса і створюють оздоровчий ефект, а не вода бочки, як деякі помилково думають.

Цікаві історичні факти, донесли до нас давньоримські рукописи про термах — прабатьків лазні. Існували в Римі терми-лазні, які могли одночасно прийняти до 2500 осіб. Така терма являла собою ціле місто. Цей комплекс споруд займав площу до 10-12 гектарів. У знаменитих в давнину термах імператора Каракалли є ціла галерея приміщень для лазні: два вестибюлі, два гімнастичних зали, один зал для потіння, який називався тепидариумом, басейн з холодною водою, сім парилень сухого жару, три басейни з гарячою водою, два спортивних зали, два майданчики для гри в м’яч, бібліотека, буфет і стадіон.