Перша медична допомога в бані

Ну, якщо не всі, то багато хто стикався з ситуацією, коли людині в бані була потрібна медична допомога. Передумов для цього багато, від банального надмірного вживання алкоголю до хронічних захворювань серцево-судинної системи. І не можна забувати про те, що оперативність у наданні першої медичної допомоги є вирішальним фактором при порятунку людського життя. Тому в бані рекомендується мати аптечку, яка допоможе в наступних випадках:

1. Непритомність виникає в результаті миттєвого порушення мозкового кровообігу. Нерідко це відбувається в парильні або відразу після виходу з парної, через різкі зміни положення тіла.

Симптоми: запаморочення, порушення слуху, зору, слабкість, нудота, блідість. При появі цих ознак рекомендується прийняти сидяче або лежаче положення, і зробити кілька глибоких вдохів і видохів. Це збільшить швидкість кровотоку, і мозок отримає додаткову кількість крові.

Якщо непритомність все-таки сталася, то потерпілого треба винести з парильні в прохолодне місце, покласти на спину і підняти ноги, щоб кров текла в напрямку мозку. При звичайній непритомності потерпілий приходить у себе завдяки цим найпростішим заходам протягом 10 хвилин. Якщо цього не відбулося, значить, ймовірно більш серйозне ускладнення або захворювання: тепловий удар, порушення мозкового кровообігу (інсульт), діабетична кома та інший небезпечний для життя стан. У такій ситуації хворий повинен перебувати в повному спокої до приїзду фахівців, здатних надати кваліфіковану медичну допомогу.

2. Тепловий удар є небезпечним станом, що виникає внаслідок перегріву організму. Це призводить до порушення діяльності центральної нервової системи та інших фізіологічних систем. У більшості випадків тепловий удар стає закономірним результатом непомірного нагнітання жару в парильні.

Симптоми: підвищена температура тіла (до 42 градусів), головний біль, запаморочення, відчуття тяжкості в голові, нудота і блювота, аритмічний подих, втрата свідомості. Хворий повинен знаходитися в горизонтальному положенні, під голову слід підкласти подушку. Після цього необхідно негайно приступити до охолодження голови і тіла за допомогою змочених холодною водою рушників. Якщо потерпілий зберігає свідомість, йому дають спеціальне питво, яке стимулює потовиділення, що теж сприяє охолодженню тіла.

Тепловий удар – стан куди більш небезпечне, ніж свідомість. Тому хворому потрібно надалі кваліфікована медична допомога.

3. Раптова зупинка серця і дихання (так звана клінічна смерть) є результатом загострення хронічних захворювань серця і судин, порушення обміну речовин у парильні (наприклад, при надлишковому потовиділенні з втратою важливих для роботи серця елементів), перегрівання або різких температурних контрастів. У більшості випадків зупинка серця в парильні відбувається внаслідок ігнорування суб’єктивних відчуттів і рекомендацій лікаря.

Симптоми: відсутність ознак життя, розширені зіниці, зміна кольору шкіри (блідість або синюшність). При цьому не варто гарячкувати та шукати пульс або намагатися виміряти артеріальний тиск, а слід негайно приступити до реанімаційних заходів і діяти вкрай оперативно, не забуваючи про те, що в запасі у реаніматора всього 5 хвилин. Якщо серцевий ритм не відновиться протягом 5 хвилин, то мозок та інші органи гинуть.

Перш за все, потрібно покласти потерпілого на підлогу, обличчям вгору, закинувши голову назад і звільнивши дихальні шляхи. Потім необхідно зробити глибокий вдох і вдути повітря в рот потерпілого, закриваючи при цьому його ніс. Про ефективність цієї дії свідчить розширення грудної клітки. Штучне дихання здійснюють протягом 12-15 хвилин, поєднуючи з масажем серця. На кожне вдування в легені повітря повинно припадати п’ять стиснень грудної клітини. Стиснення робиться схрещеними долонями на глибину 3-5 см. Щоб збільшити ступінь циркуляції крові, можна підняти вгору ноги потерпілого.