Як вести себе в бані і що таке гра спеки та холоду

Є у бані свої закони, яких необхідно дотримуватися. Найголовніше банний правило: у жодному разі не йдіть в парну після рясного прийому їжі. Це не тільки навантаження на серце. Ви відразу відчуєте втому, млявість, байдужість. Але не слід ходити в баню і натщесерце. Краще поїсти легко, наприклад, підкріпитися овочами або фруктами.

Новачок, який вперше заходить в парилку, відчуває боязкість. Треба поступово привчити себе до високої температури. Приміщення повинно бути достатньо сухе, чисте. Вологість помірна. У перші рази не підніматися на верхні полиці. Краще посидіти біля підніжжя. Головне – звикнути, відчути приємний жар. А потім вас потягне сюди знову і знову.

Отже, ви звикли … А як правильно паритися? Скільки потрібно робити заходів в парну? Такі питання мимоволі виникають у початківців парильників. Перед тим як увійти в парну, підготуйте віник. Свіжий віник потрібно просто сполоснути гарячою водою. Зовсім інша справа, якщо віник сухий. Спочатку теж обполосніть, а потім покладіть в таз з теплою водою. Щоб листя не опало, не заливайте його крутим окропом – тут потрібна поступовість. Потримайте віник в теплій воді, пізніше додайте в тазик гарячої. Зверху таз можна накрити іншим тазом. Завдяки даним діям віник розпаритися і стане шовковистим. Деякі бувалі парильники починають готувати віник ще вдома. Якщо, наприклад, увечері йти в баню, то вранці потрібно обдати віник під душем теплою водою, потім – гарячою, струснути його і покласти в поліетиленовий пакет. Увечері, вже в бані, розпарити віник як сказано вище.

Отже, віник розпарюється. Але не поспішайте! Навіть якщо ви прийшли після роботи втомлені, мляві, не поспішайте піднятися на гарячу полицю. Адже ви ще не готові до банної процедури. Будь яка поспішність стане насильством над своїм організмом. По-перше, занурте ноги в таз з теплою водою, а пізніше додавайте все більш гарячу воду. По-друге, сполосніться під душем. Взагалі-то ходить багато суперечок про те, як починати паритися: «сухим» або попередньо помившись. Я раджу злегка помитися, але пам’ятайте головне правило: не мочіть голову, щоб не викликати в парильні її перегріву. При цьому перед заходом в парну необхідно витертися насухо.

Нарешті ви зайшли в парну, у ковпаку, але поки без віника. Але знову-таки не поспішайте забратися на самий верх. Просто посидьте, а краще полежіть внизу хвилин 5-7. Таким чином, ви звикнете до високої температури.

Ось і кинуло в перший піт, ви прогрілися внизу. А тепер вийдіть у передбанник, відпочиньте. Після цього можна повернутися в парну, взяти віник з тазу і паритися в своє задоволення. Але воду потім з тазика не виливайте, так як цей чудовий березовий настій здатний зміцнювати коріння волосся і допоможе позбутися лупи.

Зручно користуватися в бані і рукавицями. Їх можна купити у спеціалізованому магазині або просто використовувати звичайні грубі брезентові рукавиці або рукавички. Без рукавиць, рукам занадто гаряче. Особливо зручні, коли “орудуеш” віником, вовняні рукавиці. Такі рукавиці відмінно оберігають руки від банного жару. Крім усього іншого, ними дуже зручно змахувати проступивший піт, роблячи одночасно масажні рухи. Звичайно, необхідно весь час стежити, щоб рукавиці були чистими, промивати їх після кожного заходу в парилку.

Потім починаються водні процедури. Попарився – і під душ. Або теплий, або прохолодний, або холодний. Зміна температур сприяє тренуванню кровоносних судин. Це і відмінне загартування організму. Але потрібна обережність. Якщо у людини серце не дуже треноване, то рекомендується уникати після парної різкого охолодження. Згодом вам сподобаеться ця гра, спека і холод, навчіться визначати потрібну температуру та її поєднання. При всьому цьому, холодна процедура повинна бути короткою. Після першого заходу небажано кидатися в басейн з холодною водою. А от коли побували в парильні раз, другий, то можна трохи поплавати. Після доброго гарного загартовування, чому б і не повалятися в заметі? А потім знову в щедрий жар бані. Але повторюю, привчіть свій організм до більш доступного способу гри спеки та холоду.

Отже, користь від бані, не кажучи вже про приємні відчуття, безсумнівна.