Вплив бані на окремі системи і органи

У бані тіло людини очікує такий температурний режим, який ніколи не створюється у навколишньому середовищі, але при цьому вплив високих температур короткочасне. Організм реагує на це дуже активно. У той момент, коли розширюються капіляри шкіри, вона стає вишнево-червоною, серце змушене працювати швидше. Судини м’язів, печінки, нирок, шлунка, мозку та інших органів енергійно омиваються кров’ю. Шкіра і нирки посилено фільтрують шкідливі речовини, виводячи їх з потом і сечею.

Як вже говорилося, шкіра нагрівається до 40°С всього за кілька хвилин. Температура внутрішніх тканин і органів зростає набагато повільніше. Так, наприклад, ректальна температура не піднімається вище 38°С навіть після 20 хв перебування в бані.

Температура внутрішнього середовища організму підтримується на порівняно постійному рівні за принципом саморегуляції. Таким чином, здійснюється баланс між теплопродукцією і тепловіддачею в різних температурних ситуаціях. Відхилення середньої температури внутрішніх органів тіла, крові, м’язів, зовнішніх покровів від встановленого рівня викликає посилену импульсацию термочутливих нервових клітин і терморецепторів.

Це також впливає на функцію важливих ендокринних залоз, гіпофіза зокрема.

Тіло людини на 60% складається з води. Втрата ваги відбувається за рахунок втрати рідини, тому після заповнення останньої він швидко відновлюється. Проте баня може надавати в цьому відношенні і більш тривалий ефект. Комбінація розпарювання та охолодження загартовують організм і виробляє стійкість до інфекцій і перепадів температури. Це можна помітити навіть за відчуттями: у холодну погоду після бані ми відчуваємо внутрішнє тепло ще кілька годин, а в спеку після бані тіло здається прохолодніше.

Противники бані іноді стверджують, що навантаження на серцево-судинну систему може призвести до зупинки серця або до інсульту. Проте статистика показує, що ризик раптової смерті в сауні набагато нижче, ніж поза нею. Швидше за все, це обумовлено тим, що серйозно хворі люди в сауні просто не бувають.

Більшість фахівців вважає, що сауна зменшує ризик виникнення простудних і респіраторних захворювань. Дослідження, що проводилися протягом півроку у Фінляндії, підтвердили, що відвідування сауни двічі на тиждень скоротило захворюваність на 30%.

Нервова система

Мікрокліматичні умови парної бані впливають на весь організм, насамперед на нейрогуморальну регуляцію. Шкіра, периферична і центральна нервові системи розвиваються з одного зародкового листка (ектодерми) і, значить, тісно пов’язані. При впливі атмосфери бані на шкірні рецептори стимулюється як центральна, так і периферична нервова системи.

Збільшення кровотоку в периферичних органах під час перебування в парній призводить до його зниження в мозку. Це обумовлює психічну загальмованість у деяких відвідувачів лазні, що виражається в особливому почутті утихомирення і спокою, у схильності до споглядальних роздумів, які добре відомі шанувальникам бань. При подальшому перебуванні в парній зменшується емоційна активність, що також пояснюється зниженням кровотоку в мозку.

Однак ці зміни не можна розцінювати як негативні, так як зниження психічного напруження одночасно супроводжується розслабленням м’язів, що дуже важливо для реабілітації. До 70% відвідувачів бані та сауни приходять сюди саме для емоційної і психічної релаксації. На багатьох баня робить позитивний вплив при невротичних симптомах і внутрішньому неспокої. Для 2 / 3 відвідувачів бані, перебування в ній означає зняття психологічного та м’язової напруги, у них після цієї процедури з’являється відчуття емоційного комфорту, зниження збудливості.

Серцево-судинна система

Перебування в бані надає потужний терапевтичний ефект, як правило, завдяки посиленню кровотоку, який забезпечує інтенсивну доставку поживних речовин всім системам та органам. Багато капіляр в умовах сауни відкриваються до такого ступеня, що можуть отримати в 700 разів більше крові, ніж у стані спокою. Тому сауну можна розглядати як терапію дрібних судин, що сприяє збагаченню кров’ю і виведення продуктів обміну з недостатньо кровозабезпечених в нормальних умовах ділянок людського організму.

Парова баня стимулює роботу серцево-судинної системи. Частота пульсу збільшується з 75 до 100-150 ударів на хвилину за 1/3-1/4 години перебування в бані. Шкіра червоніє і наливається кров’ю, в якій зростає число еритроцитів. У прямій залежності від інтенсивності потіння збільшується відносний вміст гемоглобіну, що спостерігається протягом 1-2,5 години. Серце починає скорочуватися в 2-3 рази швидше, щоб підтримати незмінний кров’яний тиск. Відбувається перерозподіл кровотоку: якщо в звичайному стані він у поверхні шкіри становить 5-10%, то в сауні він досягає 50-70%. При потінні судини шкіри значно розширюються. Частота серцевих скорочень значно підвищується при високій температурі на верхній полиці парній. Обливання холодною водою різко знижує частоту серцевих скорочень (на 30-35 ударів на хв і більше).

Додаткове навантаження на серцево-судинну систему надає, хльостання віником в період гіпертермії. У цей час частота серцевих скорочень ще більше підвищується. В цілому слід зазначити, що прийом процедур парної бані з використанням гіпертермії і обливань холодною водою дуже впливає на функціонування системи кровообігу. Особливо значний позитивний ефект у осіб, які вперше відвідують російську баню. Повторні процедури надають тренуючу дію на серцево-судинну систему і функції органів дихання.

Нирки

Як вже говорилося, баня впливає на діяльність симпатичної нервової системи, внутрішніх органів, у тому числі і нирок викликає зміни секреції гормонів. Як відгук на підвищення температури і вологості в організмі відбуваються швидкі і повільні реакції. Останні виникають після появи рясного поту, в той час як швидкі – з першими його крапельками.

Потовиділення є характерною відповіддю організму на вплив високої температури. Воно супроводжується зменшенням виділення натрію і хлоридів через нирки. Першою зміною в діяльності нирок у парній є зниження виділення натрію з сечею, яке залишається таким протягом 6 годин після бані. Середня втрата хлориду натрію з потом становить 1,3 г. Виділення калію з сечею змінюється несуттєво. Через 15 хв перебування в парній обсяг виділенної нирками сечі стає мінімальним і залишається таким протягом 6 ч. Одночасно зменшується приплив крові до нирок.

Баня показана при наступних захворюваннях нирок і сечовивідних шляхів: хронічні цистити, хронічні пієлоцистіти без ознак ураження нирок, нирковокам’яна хвороба з відходом дрібних каменів; нефрити без ознак активності процесу (з помірними функціональними порушеннями), хронічні нефрити без ознак запальної активності, хронічний туберкульоз нирок і сечовивідних шляхів без ознак активності процесу. Баня показана при хронічному запаленні передміхурової залози і яєчок (орхіт), при стерильності у чоловіків і жінок.

Відносні протипоказання: хронічні гломерулонефрити з порушенням функції нирок (без ознак активності процесу), склероз нирок з порушенням функції, стани після операцій на сечовивідних шляхах (без ознак запальної активності).

Ендокринна система

Сауна і баня надають досить сильний вплив на ендокринну систему. Згідно багатьом дослідженням, баня стимулює утворення норадреналіну, пролактину, гормону росту і кардіотонічну засобу – натрійуретичного пептиду, приводить в дію систему гормонів ренін-ангіотенсін-алдостерон. Ці гормональні зміни приблизно такі ж, як і при інших ситуаціях фізіологічного стресу.

Органи дихання

Висока температура дратує безпосередньо рецептори верхніх дихальних шляхів. Сила впливу залежить від мікроклімату парної і фізіологічного стану що париться. Насичення дихальних шляхів водяними парами сприяє обміну альвеолярного повітря, покращує діяльність їх слизової оболонки, впливає на терморегуляцію тіла шляхом потовиділення і т.д.