Чи можна з маленькою дитиною в лазню або сауну?

 З якого віку дітям можна в лазню і сауну? Чи безпечно дитині в лазні і сауні? Як привчити дитину до лазні? Ці та багато інших питань турбують багатьох батьків, а особливо тих, хто сам звик і любить ходити в парну.

Якщо подивитися в минуле, то цікавим фактом російської банної традиції є не тільки відвідування маленьких дітей лазні, але навіть і пологи в лазні. Звичайно, пройшло багато часу і наше суспільство істотно змінилося, змінилися принципи, погляди на багато речей, ритм і спосіб життя. Але ще кілька століть тому лазня була чи не єдиним місцем де можна було помитися. Напевно, тому і дітей тоді водили з собою практично обов'язково. Зараз же зовсім інша ситуація, тому багатьох батьків цікавить, як же правильно вперше піти з дитиною в лазню або сауну, як правильно там парити дитя, як поступово привчити його до банних процедур.
З якого віку можна йти з дитиною в лазню або сауну
Безумовним відправним пунктом у процесі привчання дитини до сауни є наявність традиції і практики відвідування її батьками. Якщо Ви й самі ніколи не були в лазні чи сауні, або були там кілька разів в житті, то з походом дитини слід почекати. Спочатку самому потрібно спробувати і звикнути до умов сауни або лазні, відчути всю красу і ефект від прийняття банних процедур. Тільки після цього можна йти в лазню з дитиною. Але виникає питання «а з якого віку дитині можна в лазню або сауну»? Тут, звичайно, слід зазначити, що однозначної відповіді на нього немає. Принаймні з медичної точки зору, тому що, як кажуть, скільки людей - стільки й думок. Стосується це і медиків різних країн. Наприклад, у Фінляндії і Норвегії, де сауна є мало не національним символом, прийнято привчати дітей до сані з чотирьох років. Як ми вже говорили, в російську лазню дітей брали і беруть з більш раннього строку. Тут уже все залежить від здоров'я і стану дитини, а також від бажання батьків долучити його до лазні. Якщо Ви регулярно відвідували лазню і раніше, в тому числі при вагітності, і при цьому комфортно себе почували, то шансів, що парна сподобається і сприйметься дитиною у теж набагато більше. Звичайно, не варто нести в баню зовсім крихітного дитини, та й після пологів організму матері потрібно відновиться.
Дуже важливо не змушувати дитину йти в лазню. Якщо він не хоче, вередує, то потрібно провести виховну бесіду, розповісти про сауну, і потім його здоровий дитячий інтерес візьме гору. Також прилучення дитини до парної буде для нього важливим психологічним моментом, тому що він зміг, він переміг і подолав свій страх. Це однозначно позитивно позначиться на його стійкості та психологічної врівноваженості.
Якщо Ви вже вирішили і налаштувалися, то перш ніж вперше повести дитину в лазню або сауну, обов'язково порадьтеся з педіатром. Можливо, Ви і не знаєте всіх тонкощів дитячого організму. Також лікар зможе дати Вам слушну пораду або рекомендації щодо адаптації саме Вашої дитини. Все залежить від ситуації, будь у Вас ще немовля, або вже бігаючий малюк. Головне, що Ви повинні для себе запам'ятати це те, що йдучи в парну з дитиною Ви йдете туди швидше для дитини. Тому що тільки батьківський контроль зможе уберегти і захистити дитя від небажаних наслідків. Вам потрібно бути на чеку, чути, бачити і відчувати свою дитину, контролювати його реакцію на гаряче повітря і пар, весь час супроводжувати його, при цьому, природно, обмежуючи звичний спосіб прийому банних процедур для себе.
Якщо вибирати між фінською сауною або російською лазнею, то з маленькою дитиною краще відвідувати саме сауну. Завдяки меншій вологості повітря в ній високі температури переносяться легше. Але якщо Ваша дитина вже звик і адаптувався, то можете спробувати і вологу парну російської лазні.
При перших відвідинах і залученню дітей до лазні слід дотримуватися принципів обережності, поступовості і спостережливості. Перебування дитини в самій парній спочатку потрібно обмежувати кількома хвилинами, дотримуватися щадний температурний режим, і ні в якому разі не піднімати його на верхній полиць (там температура істотно вище). Нижній полиць - ось місце для Вас з дитиною. Якщо дитя ще зовсім маленьке, то його потрібно тримати на руках. На перших порах слід обмежуватися лише кількома (1-2 рази) заходами в парну на короткий термін. І поступово, під чуйним наглядом, збільшувати час перебування в парній з дитиною.
Що стосується безпосередньо пропарювання, то тут потрібно фактично забути про використання банних віників, оскільки шкіра у дитини дуже ніжна і чутлива, а організм не такий сильний, як у дорослих, тому додаткове навантаження буде зайвою. Можна хіба що легенько погладити м'яким березовим віником або прикласти його до грудей, також можна покласти дитину на віник. Наганяти жар і похлестивать віником можна.
Після парної дуже обережно потрібно ставитися до охолодження і контрастним процедурам. Маленьке дитяче тіло не тільки без особливих зусиль перегрівається, але з такою ж швидкістю і переохолоджується. Тому після парилки слід занурити дитя в теплу воду або прийняти теплий душ, після чого замотати в махровий рушник. Ні в якому разі не допускати протягів і холодного повітря.
Як часто можна ходити з дитиною в сауну
Також важливим фактором є постійність. Якщо вже зібралися з дитиною в баню, то ходити туди потрібно регулярно. Бажано 1-2 рази на тиждень. Якщо Ваша дитина вже тривалий час відвідує з Вами лазню або сауну, то з часом його ставлення і поведінку в лазні стане нагадувати дорослих. Діти, яких часто водять в лазню і сауну звикають до контрастів, їх теплообмінні процеси починають бути більш гнучкими, що дозволяє з часом використати і обливання холодною водою, занурення в басейн і обтирання снігом. Але від Вас потрібно дуже велику увагу, причому завжди і всюди.
Завдяки лазні і сауні організм дітей тренується до різких перепадів температур, теплообмінні рефлекси їх організмів стають більш стійкими, що дозволяє значно знизити ризик простудних захворювань у дітей. Ця теза підтверджений статистикою і чисельними спостереженнями. Тому бажаємо Вам і Вашим дітям частіше відвідувати баню і сауну, а також завжди бути здоровими, сильними і радісними!