Баня при гіпертонії. Чи можна відвідувати лазню при підвищенному тиску?

Людей, які мають проблеми з тиском, часто хвилює питання: чи не шкодить лазня при гіпертонії? Для більшості відвідування сауни – це спосіб життя чи звичка. Дослідження в сфері медицини підтверджують факт, що сухий і мокрий пар мають різний вплив на гіпертоніка.

Чи можна при гіпертонії в російську парну?

Під дією підвищених температур і вологості серцевий м’яз починає сильніше скорочуватися. Кров посиленіше приливає до великих і дрібних кровоносних судинах. Відбувається їх розширення. Але змін в обсязі крові немає. Серцевий м’яз скорочується частіше. Артеріальний тиск підвищується.

Для гіпертоніків і так характерно підвищення ЧСС. Більш інтенсивний кровотік негативно впливає на судинну систему. Процеси обміну порушуються, а пульс досягає 160 ударів. Такий стан триває ще деякий час після парної. Серцевий м’яз працює на знос. Парилка також протипоказана гіпертонікам, особливо після 2 ступеня захворювання.

 

Сауна при гіпертонії

В ході досліджень було доведено, що сауна дає не таке велике навантаження на серце, як лазня. Пульс не перевищує 110 ударів. Тому судинна система і серце не так перевантажені кровотоком. Обмінні процеси в серце не порушуються. Протягом години всі процеси нормалізуються.

Баня і гіпертонія різного ступеня

Фахівці згодні в твердженні, що на ранніх стадіях (1-2) захворювання ходити в лазню не заборонено. Процедура не зашкодить здоров’ю хворого, а при застуді може навіть поліпшити самопочуття. Важливо знати міру. На запущених ступенях розвитку відповідь на питання: чи можна паритися в лазні при гіпертонії, негативний.

Гіпертонікам з початковою стадією важливо відстежувати систематичність підвищення артеріального тиску, вимірювати і запам’ятовувати показники і ЧСС перед процедурою. Якщо показники в нормі, можна спокійно паритися, навіть випити трав’яний чай для релаксу.

Протипоказання

В яких випадках ходити в лазню небажано:

 • Постійно підвищений артеріальний тиск.
 • 3-4 стадії гіпертонії.

В такому випадку ризик ускладнень збільшується. Можна не тільки втратити свідомість. Пацієнтам, які перенесли інсульт або інфаркт, процедури категорично заборонені. Кожна людина знає свою стадію захворювання, стежить за своїм самопочуттям і може уникнути ускладнень.

Ризик для гіпертоніків

Постійно підвищений тиск в першу чергу негативно впливає на кровоносні судини. Від них залежить харчування життєво важливих органів: мозок, серцевий м’яз, нирки. Всі зміни спочатку відображаються на них. Під впливом гарячого повітря саме вони працюють в посиленому режимі. Можливі такі негативні наслідки, як атеросклероз судин, сліпота, інсульт або інфаркт.

Тому важливо прислухатися до свого здоров’я, враховувати стадію захворювання і не ризикувати. Щоб зменшити ймовірність ускладнень, можна дотримуватися рекомендацій.

Поради гіпертонікам

Чи можна паритися при підвищеному тиску і не погіршити самопочуття? Так. Якщо підходити до питання відповідально. Для початку потрібно проконсультуватися з лікарем.

 

Перед походом в лазні і сауни потрібно вимірювати артеріальний тиск

Дотримуючись нескладних правил, можна уникнути ускладнень:

 • Виміряйте тиск перед походом в парну. Процедура не займає багато часу, зате ви будете впевнені, що ваше здоров’я в нормі.
 • Переконайтеся, що у вашій сумці є лікарські засоби від гіпертонії.
 • У більшості гіпертоніків страждає голова. Щоб її захистити від перегріву, можна надіти повстяний головний убір.
 • Небажано в поодинці відвідувати парну або сауну. Краще взяти друга або родича, який у критичній ситуації зможе надати допомогу або викликати швидку.
 • Різкий перепад температур неприпустимий. Тому не рекомендується поєднувати гарячу лазню і холодний душ. Кровоносні судини можуть різко звузитися, що спровокує збільшення частоти серцевих скорочень. Такий стан супроводжується болями за грудною кліткою, збільшенням навантаження на серцевий м’яз.
 • У сауні або парної повинні бути встановлені прилади контролю вологості і температурного режиму. Не слід перебувати в приміщенні з підвищеною вологістю і температурним режимом. Оптимальним варіантом в лазні вважається:
  1. температура до +50 ° С;
  2. вологість до 80%.

Допустимі параметри в сауні при сухому парі:

 • температура до +90 ° С;
 • вологість до 15%.
 • Не можна знаходитися в парній необмежену кількість часу. Перший візит повинен бути короткочасним. Потім час перебування можна поступово збільшувати. Краще знайти для себе оптимальний варіант і дотримуватися його.
 • Відпочивати рекомендується в горизонтальному положенні, або напівсидячи. Місце має бути добре провітрюваним.
 • Небажано перед лазнею вживати їжу або обмежтеся невеликою перекусом.
 • Чай на травах корисний для поліпшення самопочуття, але гіпертонікові слід бути обережним при виборі лікарських рослин. Трави можуть мати різний вплив на артеріальний тиск. Перед прийомом чаю рекомендується ознайомитися з лікувальними властивостями рослини і методами заварювання. Іноді вибір трав’яного чаю слід обговорити з лікарем.
 • Алкоголь не сумісний з гіпертонією. Енергетики і газовані напої також не рекомендуються після парної.
 • Після банних процедур необхідний відпочинок, щоб організм відновив роботу всіх систем.

Ризик для гіпертоніка при відвідуванні лазні високий. Тому не слід переоцінювати своє здоров’я. Поставтеся до процедури відповідально.