Види гарячого оздоровлення

Сьогодні існує декілька видів гарячого оздоровлення, а саме:

  • російська баня з досить високою температурою і вологістю повітря;
  • римська чи турецька лазня з не дуже гарячим повітрям і майже 100% вологістю;
  • сауна (фінська лазня) із сухим гарячим повітрям і невисокою вологістю, з обов’язковим водяним чи повітряним охолодженням;
  • інфрачервона сауна;
  • інші.

Різниця між сауною та банею – в різних режимах температури і рівня вологості. У сауні жарко (70–110°С) і сухо (вологість 5–7%). У бані ж, навпаки, тепло (40–65°С) і дуже вогко (вологість – 50-100%). Зрозуміло, що чим вища температура, то сухішим має бути повітря, аби не завдати шкоди шкірі і системі кровообігу. Для багатьох суттєвої різниці між банею та сауною немає. За словами фахівців, схожість їх у тому, що обидві призначені для виведення шлаків з організму шляхом потовиділення. Спільний оздоровчий ефект сауни і бані полягає в контрастній дії на організм тепла і холоду. Після того, як тіло сильно прогрілось, треба обов’язково охолодитися.

Російська баня призначена для тих, хто любить погріти кісточки. Її ще називають парною, тому що її простір заповнюється насиченою водяною парою, яка створює туман, з температурою у межах 40–50°С (максимум 65°С). Повітря в російській бані вологе, насичене маслами цілющих трав. «Родзинка» - масаж віником, який підсилює кровообіг.

В бані пори глибоко очищуються, а шкіра регенерується. При регулярних візитах до бані нормалізується робота сальних залоз, підвищується пружність шкіри, виводиться з організму надлишок води (відповідно, і ваги), обмінні процеси активізуються. Охолодження здійснюється різними способами: водою, перебуванням на свіжому повітрі, обтирання снігом.

Римська лазня (терма) - обігрівається сухим гарячим повітрям, температура якого в теплому приміщенні – тепідарії – досягає 40–45°С, а в лаконікумі (кальдарії) – 60–70°С. Обидва приміщення обладнані дерев’яними лавками, розташованими на різній висоті.

Охолодження здійснюється в басейнах з різною температурою води. Особливістю римської терми є те, що у ній усе повинно бути виготовлено з каменю (граніту, базальту, мармуру тощо).

Турецька лазня (хаммам) – вважається «найм’якішою» банею з температурою повітря 50 і 40°С при 100% вологості. У хамамі паритися не прийнято: тут спочатку лежать на животі на розігрітих кам’яних лавках, потім роблять мильні процедури, причому велика увага приділяється розтиранню поверхні шкіри жорсткою мочалкою – це додатковий масаж і пілінг. Чи корисний хамам? Звичайно! Велика кількість пари зволожує шкіру тіла. Охолодження проводиться у спеціальному приміщенні за допомогою обливання водою з температурою, що поступово знижується, або під час перебування у приміщенні з кімнатною температурою.

Фінська баня (сауна) - це так звана суха баня. Повітря в ній сухе, а температура коливається від 70 до 100°С. У фінській сауні не можна користуватися віником, інакше можна заробити опіки. Все, що можна робити - спокійно сидіти або лежати. В цей час тіло прогрівається, розширюються судини, активізується потовиділення і організм самоочищається.

Охолодження проводять на свіжому повітрі або у воді. Ефект класичної фінської сауни базується на чергуванні дії сухого жару (80–100 градусів) і холодної води. Під час першої фази тіло інтенсивно потіє. Внаслідок цього посилюється прилив крові до шкіри, з організму виводяться шлаки, шкіра очищається. Після відвідування фінської сауни варто скупатися у холодній воді, або, якщо є така можливість, обтертися снігом. Такі процедури бадьорять, зміцнюють кровоносні судини, сприятливо впливають на імунну систему і систему кровообігу. Особливістю фінської сауни є те, що її виготовляють з дерева.

Інфрачервоні сауни. Одним з засобів турботи про здоров’я і красу є інфрачервона сауна або інфрачервона кабіна, яка не має нічого спільного зі звичайною сауною і банею. Особливість ІЧ-сауни у тому, що незважаючи на глибоке прогрівання тіла, температура всередині не перевищує 40–60°С.

Інфрачервоні (ІЧ) сауни – «нове слово» в світі саун. За їхню основу взяли відкриття, зроблене майже 40 років тому японським лікарем Тадаші Ішікавою, який відкрив унікальну можливість інфрачервоних нагрівачів. Вони прогрівають людський організм на глибину до 4 см та виділяють тепло в досить вузькому діапазоні, найсприятливішому для здоров’я людини. Інфрачервону сауну від традиційної сауни і бані різнить метод безпосереднього нагрівання тіла людини.

Енергія в інфрачервоній сауні передається за допомогою інфрачервоного (теплового) випромінювання, що глибоко проникає у тканини організму і ефективно їх прогріває. Допомога у боротьбі з целюлітом і зайвою вагою, полегшення страждань хворих на ревматизм і артрити, відновлення стану і кольору шкіри, прискорення лікування слідів від ударів, профілактика застудних захворювань – це далеко не повний перелік «заслуг» інфрачервоної сауни.

Крім оздоровчого ефекту, ІЧ-сеанси мають ще і значний косметичний ефект: очищають шкіру, розкривають пори, прискорюють процесс видалення відмерлих клітин. Шкіра стає пружною та еластичною, зникають вугрі, прищі, екземи. ІЧ-прогрівання сприяє швидшому загоєнню ран та забоїв, розсмоктуванню гематом. ІЧ-промені пом’якшують, а інколи навіть допомагають розсмоктуванню шрамів і подряпин, розгладжують зморшки.